Szauna Harmónia
|
|
![]() |
Szaunázás előtt mindig zuhanyozzon le! A szaunában a törölköző, vagy ülőkendő használatát javasoljuk. |
![]() |
Mindig szánjon elég időt a szaunázásra! Egy menetben 5-15 percnél többet ne töltsön a szaunában, ha jólesik, ezt két-három alkalommal ismételje meg. A szaunázások között hideg, vagy langyos vízzel zuhanyozzon le, és 5-15 percet pihenjen. |
![]() |
Érdemes a szaunakályha köveit gyakran locsolni, mert ekkor a páratartalommal együtt a levegő iontartalma is megnövekszik, ami nyugtatóan hat az agyra.
Szaunázás után langyos, vagy meleg vízzel zuhanyozzon, így elkerülhető a pórusok hirtelen összehúzódása és az ebből adódó kellemetlen utóizzadás. |
![]() |
A szaunázás befejezése után 15-20 percet feltétlenül pihenéssel, relaxálással töltsön. Így van ideje az elvesztett folyadékmennyiség (feltétlenül szükséges: 0.5-1 liter) pótlása, illetve teste visszaállhat a normális hőmérsékletre. |
A padok kialakítása lépcsőzetesen történik, így a lenti padokon alacsonyabb, míg a magasabb felső padokon 90-100 °C -os hőmérsékleten szaunáznak.
Időnként beiktatnak egy "löyly"-t - felöntést - ami időlegesen megnöveli a páratartalmat és erős hőlökést ad. A felöntést a kályhán elhelyezett felforrósodott magmás kövekre történő víz csurgatásával végzik.
A finn emberek a szaunázás végén nyírfavesszővel "vihtá"-val megcsapkodják bőrük felszínét, ami
segíti az izzadást és serkenti a vérkeringést. A szaunázás fontos része amikor lehűlnek a hideg vízben vagy hóban.
A finn szauna fantasztikus hatása a forró és hideg váltófürdők sorának az eredménye. Hatása rendkívül jótékony.
Méregteleníti és salaktalanítja a szervezetet. A rendszeres szaunázás megfelelő feltételt teremt az egészséges és hosszú élethez. Remek lehetőség szervezetünknek a regenerálódáshoz, továbbá edzetté és jó fizikumúvá tesz.
Fiatalító hatású a bőrnek és a külsőnek, megőrzi a bőr feszességét és rugalmasságát.
Az első szaunák félig földbe vájt gödrök voltak amiket faágakkal zártak le és mohákkal szigeteltek. Nevük földszauna - finnül "maasauna"- ahol a meleget kövekből épített kályha biztosította, amit vízzel locsoltak.
A füstszauna - szintén a finn szauna elődje - egy egyszerű cölöpökből rakott ház volt. Ezt egy fatüzelésű szaunakályhával - aminek nem volt füstelvezetése és közvetlenül a szaunába füstölgött- fűtötték fel, majd a kívánt hőmérséklet elérését követően a tüzet eloltották a teret kiszellőztették és kezdődött a fürdőzés. Ez a szaunatípus gyakran a tűz áldozatául esett mert a felfűtés alatt a nagy füst miatt nem lehetett kontrollálni a szaunakályhát.
A kéményes szauna nagy előrelépést jelentett elődjénél, mert nem kellett kikormozni, a füstgázokat pedig a kémény könnyedén a szabadba juttatta. A jól szigetelő vastag tömör fa szaunák kis terének hőmérsékletét minimális keményfa elégetése biztosította.
A huszadik század második felétől az elektromosság megléte megkönnyítette a szaunák elterjedését, hiszen erre a célra épített kémény nélküli házakban, lakásokban nyaralókban is kialakításra kerülhetett, kerülhet egy szauna.
A gőz feletti örömükben a szkíták hangosan kiáltoznak. Ez a módszer fürdőként szolgál. A vízben való fürdést azonban nem ismerik."
Ilyen volt például a Diocletianus- hőforrások. Ennek politikai okai is voltak, hiszen a császár nagyságát és hatalmát a fürdőinek méreteiben is számolták. Az 5. században a Római birodalom bukását követően megszűntek a lenyűgöző, impozáns fürdőhelyek. Ezt követően a magas színvonalú fürdőkultúra az iszlám országokban folytatódott.
Ezt követően alakult ki a "száraz higiénia" korszaka, a szemérmes gondolkodásmód elterjedése. Hajmosás helyett hajkenőcs, kádfürdő helyett púder és illatosító.
A felvilágosodás hozta meg Európába a fürdőkultúra újjáéledését és virágzását is. A gyógyászat felismerte a testápolás, higiénikus életmód és egészség közti összefüggést. Újból lehetett fürödni és újra létesültek a nyilvános és magán fürdőhelyek.
Finnországban a lakosság 85% rendszeresen szaunázik. Európa országainak nagy részében népszerű a szaunázás és Ausztrália, Egyesült Államok, Japán és Dél-Amerika sok területén használják nap mint nap a szaunákat.
Fűszernövények gőzében az iszapot a testünkre kenjük és így töltünk el mintegy 15-30 percet a fürdőben. Azt követően langyos vízzel tisztítjuk meg testünket. Mélyen tisztítja a bőr pórusait, fertőtlenít, ugyanakkor értékes nyomelemekkel és ásványi anyagokkal táplálja azt.
Már Babilónia, Kína, Egyiptom és más ókori népek is nagyra becsülték a "gyógyító földet" mint bevált gyógy-és szépítőszert.